faaren
    baner
    baner1
    baner2

مسجد جامع اصفهان

افزودن به پسندها
تاریخ انتشار ۱۳۹۸-۰۳-۰۵ ۱۱:۴۸:۳۶
ایجادشده توسط

توضیحات

مسجد جامع یا عتیق قدیمی ترین بنای تاریخی اصفهان بوده و شامل شبستان،مدرسه،چهار ایوان معروف و نیز مقرنس،کتیبه و... می باشد

مسجد جامع اصفهان از مهم ترین و قدیمی ترین بناهای تاریخی ایران است که با نام های مسجد عتیق و مسجد جمعه نیز شناخته می شود.

دارد در میدان قیام، خیابان علامه مجلسی اصفهان واقع شده، به بیانی دیگر در بخش قدیمی اصفهان، ضلع باختری خیابان هاتف و انتهای بازار بزرگ واقع شده است.

این مسجد بناهای متعددی را در خود جای داده که از جمله آنها می توان به صحن چهار ایوانی، شبستان ها، مدرسه مظفری، گنبد نظام الملک، گنبد تاج الملک، محراب اولجایتو، چهار ایوان معروف صاحب، استاد، شاگرد، درویش و ... اشاره کرد.

مسجد جامع را قدیمی ترین بنای تاریخی اصفهان می دانند و برخی بر این باورند که سنگ بنای این ساختمان بر روی سازه ای از دوران ساسانیان گذاشته شده است. بیشترِ بنای کنونی مسجد به دوران سلجوقیان تعلق دارد و نشانه هایی از ساخت و ساز و اصلاحات در طول زمان به چشم می خورد. مسجد جامع تاریخ پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته و در اثر آتش سوزی و جنگ های متعدد و نا آرامی های دوران های مختلف آسیب ها و تعمیرات فراوانی را به خود دیده است. کاشی کاری های کم نظیر، مقرنس ها، گچ بری های مفصل، ستون های زیبا و کتیبه ها از جمله دیدنی های این بنا هستند و چشم بینندگان را به خود خیره می کنند.

سبک معماری مورد استفاده در ساخت مسجد جامع اصفهان رازی بوده است و بیشتر کارشناسان این اثر را منعکس کننده هنر بیزانس و کلاسیک در قالب یک بنای سنتی اسلامی می دانند. 

جزئیات خاص

بلیط ورودی ---

موقعیت

اصفهان, اصفهان, ایران
میدان قیام ، خیابان علامه مجلسی اصفهان

ویدئو

نظرات

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

جستجوی پیشرفته

تازه های فان توریسم

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه جهانگردی و گردشگری فان توریسم می باشد

طراحی شده توسط کانون آگهی و تبلیغات سپندار